menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Rita pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Apr 3, 2018
28.5k
views
5
votes
Rita pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
college
Davidgyoung
asked
by
Davidgyoung
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Just divide 3.84 by 16 to get .24 since it is already to the nearest cent you don't have to round :)
Shingara
answered
Apr 5, 2018
by
Shingara
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
the unit price is 24 cents per tangerine.
Saad Saadi
answered
Apr 9, 2018
by
Saad Saadi
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 2, 2024
143k
views
Debra buys a bag of 16 tangerines for $3.84. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Stas Makarov
asked
Sep 2, 2024
by
Stas Makarov
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
143k
views
asked
Jun 14, 2024
14.5k
views
Diane pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Aateeque
asked
Jun 14, 2024
by
Aateeque
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
14.5k
views
asked
Apr 2, 2018
175k
views
Jin’s pays 3.48 for a bag of 12 tangerines find the unit price in dollars per tangerine if necessary round your answer to the nearest cent
JEROM JOY
asked
Apr 2, 2018
by
JEROM JOY
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
175k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org