3.8k views
3 votes
Which is the best but?

$12.60 for 7 bottles of juice.
$10.98 for 6 bottles of juice.
$18.10 for 10 bottles of juice.
$16.38 for 9 bottles of juice.

2 Answers

2 votes
12.60 / 7 = $ 1.80 per bottle
10.98 / 6 = $ 1.83 per bottle
18.10 / 10 = $ 1.81 per bottle
16.38 / 9 = $ 1.82 per bottle

best buy (cheapest) is : $ 12.60 for 7 bottles <==
User Matthew Ludwig
by
7.8k points
1 vote

Answer: First option is correct.

Explanation:

Since we have given that

$12.60 for 7 bottles of juice.

then, cost of each bottle of juice would be


(12.60)/(7)=\$1.8

$10.98 for 6 bottles of juice.

then, cost of each bottle of juice would be


(10.98)/(6)=\$1.83

$18.10 for 10 bottles of juice.

then, cost of each bottle of juice would be


(18.10)/(10)=\$1.81

$16.38 for 9 bottles of juice.

then, cost of each bottle of juice would be


(16.38)/(9)=\$1.82

Hence, $12.60 for 7 bottles of juice is the best buy as it is the cheapest one.

Therefore, First option is correct.

User Ilya Sereb
by
7.7k points