menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is the best buy: $4.08 for a 16-pound bag of dog food, $4.50 for an 18- pound bag of dog food, or $5.39 for a 22- pound bag of dog food?
asked
Dec 4, 2018
182k
views
3
votes
Which is the best buy: $4.08 for a 16-pound bag of dog food, $4.50 for an 18- pound bag of dog food, or $5.39 for a 22- pound bag of dog food?
Mathematics
high-school
Dave Clemmer
asked
by
Dave Clemmer
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
The best buy would be the one that costs the lowest per unit.
$4.08/16LB= 0.255 per LB
$4.50/18LB= 0.250 per LB
$5.39/22LB=
0.245 per LB
Soryngod
answered
Dec 5, 2018
by
Soryngod
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
What you do here is find the unit rate of each price of dog food...Then it will be easier for you to compare the answers c:
Flob
answered
Dec 8, 2018
by
Flob
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org