182k views
3 votes
Which is the best buy: $4.08 for a 16-pound bag of dog food, $4.50 for an 18- pound bag of dog food, or $5.39 for a 22- pound bag of dog food?

2 Answers

3 votes
The best buy would be the one that costs the lowest per unit.
$4.08/16LB= 0.255 per LB
$4.50/18LB= 0.250 per LB
$5.39/22LB= 0.245 per LB

User Soryngod
by
8.4k points
7 votes
What you do here is find the unit rate of each price of dog food...Then it will be easier for you to compare the answers c:
User Flob
by
8.0k points

No related questions found