57.2k views
4 votes
Sally spent $14.85 to buy 13 flowers. She bought lilies, which cost $1.25 each, and tulips, which cost $0.90 each. How many of each flower did Sally buy? CAN ANYONE WORK THIS OUT FOR ME ?

User SirPentor
by
7.6k points

2 Answers

2 votes
there would be nine lilies and 4 tulips.

hope it helps :)
User Elliot DeNolf
by
7.6k points
3 votes
Work: (shown in picture)

Explanation: You are going to have two equations to start. Once you figure out what one variable is, you can plug the number into the first equation (x + y = 13) to find the number of both the tulips and lilies.
Sally spent $14.85 to buy 13 flowers. She bought lilies, which cost $1.25 each, and-example-1
User Denkweite
by
7.5k points