Answer:
v = 1.5 m/s
Step-by-step explanation:
m = 85 kg
p = 125 kg m/s
v = ?
p = m v
125 kg m/s = (85 kg) (v)
v = (125 kg m/s) / (85 kg)
v = 1.47 m/s
7.8m questions
10.4m answers