226k views
2 votes
Which answer best describes the transfer of heat that occurs when 1.70 mol of h2 reacts?

User Wdberkeley
by
7.2k points

1 Answer

5 votes
Answer – We are given, 2H2+O2 ----> 2H2O , deltaH = -48.4 kJ Moles of H2 =1.8 moles From the above given balanced equation We know, 2 moles of H2 = -48.4 kJ So, 1.8 moles of H2 = ? kJ = 1.8 moles of H2 X -48.4 kJ / 2 moles of H2 =-43.6 kJ So, when 1.8 mol of H2...
User Zyd
by
7.0k points