54.5k views
5 votes
The value of a car after t years can be found using the formula V = C(1 - r)t, where V is the current value of the car, C is the original price of the car, and r is the rate of depreciation. Solve the formula for r . Raj bought a car 4.5 years ago for $25,000, and the current value of the car is $12,000. At what percentage rate has the car depreciated? Round your answer to the nearest whole number.

User SlumpA
by
6.7k points

1 Answer

5 votes
The given formula is

V = C(1-r)^(t)

Therefore

(1-r)^(t) = (V)/(C) \\\\ 1-r = ( (V)/(C) )^(1/t) \\\\ r = 1 - ( (V)/(C) )^(1/t)

Given:
C = $25,000
V = $12,000
t = 4.5 years

C/V = 0.48
1/t = 0.2222
Therefore

r = 1 - 0.48^(0.2222) = 0.1505 = 15.05\%

Answer: 15% (nearest integer)

User Chrisjlee
by
6.5k points