menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
An 18-foot piece of rope costs $17.82. What is the price per yard?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
An 18-foot piece of rope costs $17.82. What is the price per yard?
asked
Jun 18, 2022
235k
views
13
votes
An 18-foot piece of rope costs $17.82. What is the price per yard?
Mathematics
high-school
Faridun
asked
by
Faridun
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
17.82 / 18 = .99
.99 per yard!
Mcatach
answered
Jun 23, 2022
by
Mcatach
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org