menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 18-foot piece of rope costs $17.82. What is the price per yard?
asked
Jun 18, 2022
235k
views
13
votes
An 18-foot piece of rope costs $17.82. What is the price per yard?
Mathematics
high-school
Faridun
asked
by
Faridun
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
17.82 / 18 = .99
.99 per yard!
Mcatach
answered
Jun 23, 2022
by
Mcatach
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Please solve the following equation. x-6x=56
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org