menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00 what is the unit cost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00 what is the unit cost
asked
Dec 12, 2018
136k
views
2
votes
A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00 what is the unit cost
Mathematics
college
Alex Ovechkin
asked
by
Alex Ovechkin
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Hello!
I believe all you have to do is divide 16 by 2.00.
The answer is
8 opd
or ounce per dollar.
Hope this helps! ☺♥
Gal Fridman
answered
Dec 16, 2018
by
Gal Fridman
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org