136k views
2 votes
A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00 what is the unit cost

1 Answer

5 votes
Hello!

I believe all you have to do is divide 16 by 2.00.

The answer is 8 opd or ounce per dollar.

Hope this helps! ☺♥
User Gal Fridman
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories