3.0k views
1 vote
If their food and beverages cost $25.30 and there is an 8% meals tax

2 Answers

5 votes

Answer:

Then they'll pay $27.32

Explanation:

In order to determine this, start by multiplying the cost of the meal by the tax amount.

25.30 * 8% = 2.02

Now add the tax to the meal cost

25.30 + 2.02 = 27.32

User Kirill Karmazin
by
6.7k points
3 votes
Hey there,
Tax = 8% x $23.50
= $18.80
End cost = $25.30 + $18.30
= $44.10

Hope this helps :))

~Top
User MuiBienCarlota
by
7.4k points