55.0k views
5 votes
Because gasoline is less dense than water, drums containing gasoline will float in water. suppose a 240-l steel drum is completely full of gasoline. part a what total volume of steel can be used in making the drum if the gasoline-filled drum is to float in fresh water?

User Ogs
by
7.1k points

1 Answer

1 vote
Since the density of gasoline is not given, let us suppose it is 750 kg/m3 and the density of steel is 7800 kg/m3.
There are 2 constraints: 1. volume of steel + volume of gasoline = volume of water and at the threshold of sinking, 2. mass of steel + mass of gasoline = mass of water

240L * 1m³ / 1000L = 0.240 m³
first: Vs + Vg = Vw = Vs + 0.240m³
second: ρs*Vs + ρg*Vg = ρw*Vw → substitute for Vw, Vg and all the densities
7800*Vs + 750*0.240 = 1000*(Vs + 0.240) (7800 - 1000)*Vs = 240 - 750*0.240 Vs = 60 / 6800 = 0.00882 m³ = 8.82 L ≈ 9 L
User Jens Erat
by
7.2k points