90.0k views
4 votes
Inez wants to buy a skateboard but she does not know if she has enough money. The price of the skateboard is $80 and the sales tax is 7%. What will be the total cost of the skateboard?

User Jakobinn
by
6.9k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$85.60

Explanation:

First you have to turn the sales tax into a decimal.

7% = 7/100 = 0.07. 7% of 100 would be 0.07.

Now you multiply the total of the skateboard to the sales tax.

= 80 x 0.07

= 5.60

Then you add the 56.00 to the total.

= 80 + 5.60

= $85.60

(Hope this helped <3)

User Andika
by
6.9k points
4 votes
The skateboard will cost $85.60...
User WeezHard
by
7.7k points