98.5k views
1 vote
Cliff Branch bought a home with a 10.5% adjustable rate mortgage for 30 years. He paid $9.99 monthly per thousand on his original loan. At the end of 3 years he owes the bank $65,000. Since interest rates have risen to 12.5%, the bank will renew the mortgage at this rate, or Cliff can pay the bank $65,000. He decides to renew and will now pay $10.68 monthly per thousand on his loan. (You can ignore the small amount of principal paid during the 3 years.)

i cant figure this out

User Anish Anil
by
7.0k points

2 Answers

3 votes
I'm Unsure, But Here's What I Found.

9.99×65=649.35

10.68×65=694.2

((10.68÷9.99)−1)×100=6.9%
User Guillermo Guerini
by
7.0k points
3 votes

Answer:

The per thousand value of $65000 is
65000/1000=65

The old monthly payment was =
9.99*65=649.35 dollars

Now after renewal, Cliff will now pay $10.68 monthly per thousand on his loan.

Hence, his new monthly payment is =
10.68*65=694.20 dollars

The percent increase in his monthly payment will be :


((10.68)/(9.99)) -1*100

=
(1.0690-1)*100 = 6.90%

User MonkeyMonkey
by
7.4k points