menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Silvia buys 12 steaks that are each 3/4 of a pound. She spends a total of $90 on steaks.
asked
Oct 24, 2018
227k
views
1
vote
Silvia buys 12 steaks that are each 3/4 of a pound. She spends a total of $90 on steaks.
Mathematics
middle-school
Thentangler
asked
by
Thentangler
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
The unit rate is 7.5.............. 90 divided by 12 and that's the answer
Aleksandr Shvalev
answered
Oct 25, 2018
by
Aleksandr Shvalev
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
the answer is $7.50 per pound
Albaz
answered
Oct 30, 2018
by
Albaz
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 3, 2017
98.4k
views
Silvia buys 12 steaks that are each 3/4 of a pound. she spends a total of $90 on steaks. what is the unit rate?
Emii
asked
Jan 3, 2017
by
Emii
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
98.4k
views
asked
Oct 25, 2018
29.0k
views
Silvia buys 12 steaks that are each 34 of a pound. She spends a total of $90 on steaks. Complete each sentence. Silvia buys a total of lb of steak. To find the total amount that Silvia spends for each
Cesia
asked
Oct 25, 2018
by
Cesia
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
29.0k
views
asked
Dec 10, 2019
201k
views
Silvia buys 12 steaks that are each 3/4 of a pound. She spends a total of $90 on steaks. Complete each sentence. Silvia buys a total of lb of steak. To find the total amount that Silvia spends for each
Simon Ninon
asked
Dec 10, 2019
by
Simon Ninon
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
201k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org