94.5k views
3 votes
A bottle contains 3.5 L of water. A second bottle contains 3750 mL of water. How many more millimeters are in the larger bottle of them in the smaller bottle

User Zanerock
by
7.3k points

2 Answers

1 vote
Hey there,
3.5 L = 3.5 x 1000
= 3,500 mL
The second bottle has more water than the first bottle,
3,750 mL - 3,500 mL = 250 mL

Hope this helps :))

~Top

User Jingqiang Zhang
by
7.4k points
4 votes
Hey you!

1 L = 1000 ml

3.5 L = 3500 ml

3750 - 3500 = 250

There are 250 for ml in the larger bottle than the smaller one.
User Sharpper
by
7.1k points