57.0k views
0 votes
A football field is about 100 m long. if it takes a person 20 second to run its length, how fast ( what speed) were they running?

2 Answers

3 votes
Hey there,
Speed = Distance / Time
Speed = 100m / 20 seconds
= 5m / s

Hope this helps :))

~Top
User Cytsunny
by
7.0k points
2 votes
I belive it's 5.

100 / 20 = 5
Because it's Distance divided by Time, because your finding speed.