139k views
4 votes
Which number sentences show how to solve the problem? A pair of socks costs $5.00. A package of 3 pairs costs $12.00. How much would you save if you buy 2 packages instead of 6 individual pairs? Choose all answers that are correct. A. 6 × 5 = 30, 2 ×12 = 24, and 30 – 24 = 6 B. 12 – 5 = 7, 7 x 2 = 14, and 14 – 6 = 8 C. 12 ÷ 3 = 4, 5 – 4 = 1, and 1 × 6 = 6 D. 12 ÷ 3 = 4, 4 × 5 = 20, and 20 – 12 = 8

User Sambo Kim
by
7.0k points

2 Answers

3 votes
Hi!

Well, the answer is 6. You see one pair costs $5.00, while a package of three pairs costs $12.00. If you buy 2 packages you would spend $24.00. Now if you buy 6 pairs you would spend $30.00.

$5.00 times 6pairs= $30.00
$12.00 times 2packages= $24.00

Therefore A and C are correct!

Do you understand it now?

Have a nice day!
User J Jiang
by
8.0k points
6 votes
The answers are A and C.

A is correct because:
6 pairs of socks at 5 dollars apiece is $30. 2 packages of socks at 12 dollars apiece is $24. 30-24 is equal to six dollars.
C is correct because:
12 dollars for a package of socks divided by 3 pairs gives you the cost of one pair of socks ($4). a single pair of socks is sold at $5 whereas the packaged socks cost 4 apiece. 5-4 is equal to one dollar. and one dollar times 6 (for six pairs of socks) is a savings of six dollars.
User Jay Viluan
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.