136k views
0 votes
A box of oat cereal costs $3.90 for 15 ounces.A box of rice cereal costs $3.30 for 11 ounces.Which box of cereal costs less per ounce?Use numbers to explain

User Constanze
by
7.4k points

1 Answer

3 votes
To solve this is you have to find the price per ounce for each item by simply dividing the price by the ounces.

For the oat cereal divide $3.90 by 15

3.90/15

.26 per ounce

For the rice cereal divide $3.30 by 11

3.30/11

.30 per ounce

The oat cereal costs less per ounce since it is only .26 per ounce whereas the rice cereal is .30 per ounce.

Hope this helps!
User Deniswsrosa
by
7.6k points