8.9k views
3 votes
Chocolate Chip Cookies

1 ½ cups unsalted butter
1 ¼ cups granulated sugar
1 ¼ cups brown sugar
2 teaspoon vanilla
2 eggs
3 ½ cups all-purpose flour
2 teaspoons baking soda
4 cups semi-sweet chocolate chips
Serving/Yield: 3 dozen cookies



4. Rewrite your ingredients to serve twice as many cookies. Show your work and explain your strategies.

5. Rewrite your ingredients to serve half as many cookies. Show your work and explain your strategies.

6. Rewrite the ingredients in item no. 4 as decimals.

8. Unsalted butter comes in 16-ounce and 24-ounce packages. A 16-ounce unsalted butter costs $2.99 and 24-ounce package costs $4.18. There are 8 ounces in one cup.

a) How many ounces of butter are needed in the cookie recipe of your choice? Explain.

b) If you plan to bake a large batch of cookies and buy a lot of packages of unsalted butter, which is a better buy or cheaper, those in 16-ounce or 24-ounce packages? Explain.

9. You plan to sell the cookies you baked. You sell them at a rate of $1.60 for every four cookies.

a) What is the unit price of the cookies? Explain.

b) How many cookies do you need to sell to earn $120? Explain.

User DCMaxxx
by
8.9k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

To serve twice as many cookies, double the quantities of all the ingredients. To serve half as many cookies, halve the quantities of all the ingredients. When rewriting the ingredients as decimals, divide the cups by 4. The cost of butter needed depends on the recipe choice, and the 24-ounce package is a better buy. The unit price of the cookies is $0.40, and you need to sell 300 cookies to earn $120.

Step-by-step explanation:

To serve twice as many cookies, we need to double the quantities of all the ingredients listed. Here is the revised ingredient list:

3 cups unsalted butter
2 ½ cups granulated sugar
2 ½ cups brown sugar
4 teaspoons vanilla
4 eggs
7 cups all-purpose flour
4 teaspoons baking soda
8 cups semi-sweet chocolate chips

To serve half as many cookies, we need to halve the quantities of all the ingredients listed. Here is the revised ingredient list:

¾ cup unsalted butter
5/8 cup granulated sugar
5/8 cup brown sugar
1 teaspoon vanilla
1 egg
1 ¾ cups all-purpose flour
1 teaspoon baking soda
2 cups semi-sweet chocolate chips

When rewriting the ingredients as decimals, simply divide the cups by 4 to convert to decimals:

0.375 cups unsalted butter
0.31 cups granulated sugar
0.31 cups brown sugar
0.5 teaspoon vanilla
0.5 egg
0.875 cups all-purpose flour
0.5 teaspoon baking soda
1 cup semi-sweet chocolate chips

a) In the cookie recipe, we need 1 ½ cups of unsalted butter. Since there are 8 ounces in one cup, we need 12 ounces of unsalted butter.

b) To determine which package of unsalted butter is cheaper, we need to calculate the cost per ounce. For the 16-ounce package, the cost per ounce is $2.99 / 16 = $0.1869. For the 24-ounce package, the cost per ounce is $4.18 / 24 = $0.1742. Therefore, the 24-ounce package of unsalted butter is the better buy.

User Adambox
by
8.6k points
1 vote
4. to serve twice as many, u just double the ingredients...multiply by 2
(1.5 * 2) = 3 cups unsalted butter
(1.25 * 2) = 2 1/2 cups granulated sugar
(1.25 * 2) = 2 1/2 cups brown sugar
(2 * 2) = 4 teaspoons vanilla
(2 * 2) = 4 eggs
(3.5 * 2) = 7 cups all purpose flour
(2 * 2) = 4 teaspoons baking soda
(4 * 2) = 8 cups chocolate chips
and this will make double the recipe...so this is for 6 dozen cookies
=========================
5. To serve half as many....cut ur ingredient in half...divide by 2
(1.5 / 2) = 3/4 cup unsalted butter
(1.25 / 2) = 5/8 cup granulated sugar
(1.25 / 2) = 5/8 cup brown sugar
(2/2) = 1 teaspoon vanilla
(2/2) = 1 egg
(3.5 / 2) = 1 3/4 cup all purpose flour
(2/2) = 1 teaspoon baking soda
(4/2) = 2 cups chocolate chips
and this will make half the recipe...so this is for 1 1/2 dozen cookies
=========================
6. rewrite # 4 as decimals...
3.0 cups unsalted butter
2.5 cups granulated sugar
2.5 cups brown sugar
4.0 teaspoons vanilla
4.0 eggs
7.0 cups all purpose flour
4.0 teaspoons baking soda
8.0 cups chocolate chips
=======================
8.(A) How many oz of butter are needed in the cookie recipe of ur choice ?
The cookie recipe of my choice is 3 dozen cookies....
3 dozen cookies requires 1 1/2 cups butter.....8 oz = 1 cup and 1/2 oz = 4 cups....so 1 1/2 cups = (8 + 4) = 12 oz <==

(B) 16 oz for 2.99.....2.99/16 = 0.186 rounds to 0.19 per oz
24 oz for 4.18.....4.18/24 = 0.174 rounds to 0.17 per oz.
therefore, the better buy (cheapest) is the 24 oz package <==
========================
9. U plan to sell the cookies u baked at 1.60 for every 4 cookies

(A). the unit price is the price per cookie.....1.60/4 = 0.40
the unit price is $ 0.40 per cookie

(B) How many cookies must be sold to earn $ 120
The cookies sell for 0.40 per cookie...and u want to make $ 120...
0.40x = 120....where x is the number of cookies
x = 120 / 0.40
x = 300......u would need to sell 300 cookies







User Dompie
by
8.2k points