7.0k views
5 votes
"a very light ideal spring stretches by 21.0 cm when it is used to hang a 135-n object. what is the weight of a piece of electronic equipment that would stretch the spring 44.9 cm by if you hung the equipment using the spring?

User Yaqoob
by
5.9k points

2 Answers

3 votes
In the first scenario, upon reaching equilibrium
mg = kx
135 = k(0.21) [Converted x in SI units]
k = 135/(0.21)

Similarly, in the second scenario, upon reaching equilibrium
mg = kx
mg = [(135)(.449)]/(0.21)
mg = weight of the electronic equipment = 289 N(approx)
User The Dembinski
by
5.9k points
6 votes

Answer:

F= 288.7 N

Step-by-step explanation:

Hooks Law

"states that the strain/deformation of an elastic object or material is proportional to the stress applied to it."

From Hooke's Law we can determine the spring constant

F = k*x

so

k = F/x

k= 135N/.21m

k= 643 N/m

So if a fish stretches the spring 0.449m then it would weigh

F =k*x

F= 643N/m*0.449m

F= 288.707 N

User Stan Sieler
by
6.8k points