71.8k views
2 votes
Bob and Marie like to eat at a good steakhouse. Dinners that include an entree and soup or salad are $14 to $16 dollars. A beverage is $1.25. Dessert is $4.25. If Bob's dinner is $14, the Marie's is $16 and each of them has a beverage and dessert, what will the cost be if a 7% tax is charged and a 15% tip on the pre-tax amount is left?

User Wahid
by
6.9k points

2 Answers

0 votes

Hi there!

To get your answer follow this:

$14 + $16 + ($1.25 × 2) + ($4.25 × 2) = $41.00

The pre-tax tip means you calculate the tip before the tax, like so:

$41.00 × (15% or 0.15) = $6.15

Now calculate the tax without adding the tip, like so:

$41.00 × (7% or 0.07) = $2.87

Now add both the tip and the tax amount to get the total, like so:

$41.00 + $6.15 + $2.87 = $50.02

And that is your answer!

Your friend, ASIAX

User Harryisaac
by
7.6k points
1 vote
The total cost of the dinner is $50.02
Bob and Marie like to eat at a good steakhouse. Dinners that include an entree and-example-1
User Ghostika
by
6.8k points