58.8k views
4 votes
The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples.

1 Answer

0 votes
This is

$3.19 - $1.99
----------------- = 1.20 / 4 = $0.30 per year
4
User Josh Harrison
by
7.7k points

No related questions found