26.4k views
0 votes
What is the assessed valuation of a house with a $189,780 market value and a 55 percent assessment rate?

2 Answers

2 votes
55% of 189,780 = 104,379
Hope it helps!
User ShintoTuna
by
6.7k points
3 votes

Answer:

The assessed value is 104379 and the assessed valuation is 85401.

Explanation:

The market value of the house is $189,780.

The rate of assessment is 55%.

We have to find the assessed valuation of the house.

The assessed value of the house is


189,780* (55)/(100)=104379

The assessed valuation is


189,780-104379=85401

Therefore the assessed value is 104379 and the assessed valuation is 85401.

User Matt Krause
by
6.0k points