184k views
2 votes
How many moles of na2s2o3 react with one mole of kio3 used in the standardization?

1 Answer

2 votes
Moles of KIO3 = 0.2164/214.1 = 0.00101 (3 s.f.) Moles of Na2S203 = 0.00101 x 6 = 0.00606 (3 s.f.) Concentration of Na2S203 = 0.00606/6.20 = 0.000977 (3 s.f.) (I use mol/dm-3 instead of mol/L so i don't think it's converted to mol/L from mL) hope this helps
User Pax Beach
by
7.5k points