122k views
2 votes
A sporting goods store charges $30 for 12 cans of tennis balls and $45 for two boxes of golf balls. A coach orders 100 cans of tennis balls and 5 boxes of golf balls. How much will the coach pay for the tennis and golf balls? Please explain

User Priki
by
8.1k points

1 Answer

0 votes
$ 30 for 12 cans of tennis balls.....thats (30/12) = $ 2.50 per can
$ 45 for 2 boxes of golf balls....thats (45/2) = $ 22.50 per box

so if the coach ordered 100 cans of tennis balls and 5 boxes of golf balls, then he paid : (2.50 * 100) + (22.50 * 5) = 250 + 112.50 = $ 362.50 <=
User Mattia
by
8.9k points