Answer:
Acceleration,

Step-by-step explanation:
Given that,
Initial speed of the car, u = 35 m/s
Final speed of the car, v = 65 m/s
Time taken, t = 5 s
We need to find the acceleration of the car. It is given by :

So, the acceleration of the car is
. Hence, this is the required solution.