158k views
2 votes
Max murphey, a cash basis taxpayer, borrowed $10,000 from a bank for a business loan on august 1, to be repaid one year later. the interest for one year at 6 percent was deducted from the loan proceeds in advance. his interest deduction for the current year is:

User Websky
by
7.8k points

1 Answer

5 votes
The maturity value of the loan is given by:


S= (P)/(1-dt) \\ \\ = (10000)/(1-0.06*1) \\ \\ = (10000)/(0.94) =\$10,638.30

Therefore, the amount discounted for the first 5 months is given by:


D=Sdt=10638.30*0.06* (5)/(12) =\$265.96
User Kaksat
by
7.0k points