217k views
3 votes
Sam wants to find the best buy on cans of tuna. He reads these four ads in the newspaper. Place the ads in order from best to worst buy. [A better buy is one with a lower cost per unit.] ITEMBANK: Move to Bottom $12.53 for seven cans$5.97 for three cans$7.95 for five cans$8.34 for six cans Best 2nd Best 3rd Best Worst

User Zwo
by
7.3k points

2 Answers

4 votes

Best to worst;

8.34/6 = $1.39

7.95/5 = $1.59

12.53/7 = $1.79

5.97/3 = $1.99
User Mahbubul Islam
by
7.9k points
1 vote

Answer: 5.97 for three cans > $12.53 for seven cans > $7.95 for five cans > $8.34 for six cans

Explanation:

Since, $12.53 for seven cans

The cost of one can =
(12.53)/(7) = 1.79

$5.97 for three cans

The cost of one can =
(5.97)/(3) = 1.99

s$7.95 for five cans

The cost of one can =
(7.95)/(5) = 1.59

$8.34 for six cans

The cost of one can =
(8.34)/(6) = 1.39

Since, 1.99 > 1.79 > 1.59 > 1.39

Therefore, the required order of prices,

5.97 for three cans > $12.53 for seven cans > $7.95 for five cans > $8.34 for six cans

User Kazy
by
7.1k points