Answer:
There are 120 students in the choir.
Explanation:
Given that:
Number of members who participated in contest = 36
This represents 30% of the total members of choir at the school.
Let,
x be the number of total sutdents
30% of x = 36

0.3x = 36
Dividing both sides by 0.3

Hence,
There are 120 students in the choir.