Answer:
3843.96 × 10²³ atoms
Step-by-step explanation:
Given data:
Mass of Li = 4430 g
Number of atoms = ?
Solution:
We will calculate the number of moles first.
Number of moles =mass/molar mass
Number of moles = 4430 g/ 6.94 g/mol
Number of moles = 638.32 mol
1 mole contain 6.022 × 10²³ atoms
638.32 mol × 6.022 × 10²³ atoms / 1 mol
3843.96 × 10²³ atoms