213k views
4 votes
Guess who has weekend homework and needs Help, me

laundry detergent is priced at 20 ounces for $3.40 or 14 ounces for $2.10. what is the unit rate of the laundry detergent that is the better value?

2 Answers

7 votes
$3.40 for 20 ounces is 17 cents per ounce.
$2.10 for 14 ounces is 15 cents per ounce.

The better value is the cheapest one, so

$2.10 for 14 ounces is the better value.
User AndreasScheinert
by
7.2k points
0 votes
hello the answer is 15 ounces for $2.10
User Nuri Ensing
by
7.7k points