122k views
3 votes
Gerard bought 9 hamburgers and 3 orders of fries for 24.75. Chris bought 6 hamburgers and 4 orders of fries for 19.50. Each hamburger cost the same amount. Each Order of fries cost the same amount. Wrote a system of equations that can be used to find how much one hamburger and one Order of fries cost.

User Nessa
by
7.8k points

2 Answers

6 votes
9h + 3f = 24.75....multiply by 4
6h + 4f = 19.50 ...multiply by -3
----------------------
36h + 12f = 99 (result of multiplying by 4)
-18h - 12f = - 58.50 (result of multiplying by -3)
--------------------add
18h = 40.50
h = 40.50/18
h = 2.25 <== hamburgers cost 2.25 each

6h + 4f = 19.50
6(2.25) + 4f = 19.50
13.50 + 4f = 19.50
4f = 19.50 - 13.50
4f = 6
f = 6/4
f = 1.50 <== fries cost 1.50 per order
User Scott Robinson
by
8.4k points
2 votes

Answer:

System of equations:

9x+3y=24.75

6x+4y=19.50

x: cost of a hamburger

y: cost of an order of fries

Explanation:

We define the variables of the system of equations:

x: cost of a hamburger

y: cost of an order of fries

We propose the system of equations:

To Gerard: 9x+3y=24.75

To Chris: 6x+4y=19.50

where, the coefficients in the equations represent the quantity that was purchased from each product and the variables represent the costs of each product.

User Djole
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories