99.0k views
1 vote
An arrow is shot vertically upward from a platform 25ft high at a rate of 172⁢ft/sec. When will the arrow hit the ground?

User Gwyn Evans
by
7.5k points

1 Answer

6 votes
Hello,


h= -16t^2+185t+10, h = 0 when it hits the ground
16t^2+185t+10 = 0
t = 11.6sec (to nearest tenth)


Hope this helps
User Amrut Bidri
by
7.1k points