174k views
2 votes
A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for $53.76. She incorrectly calculates the unit price as $13.44 per pair for the expense report. What is the correct unit price. What is the error

1 Answer

12 votes

Answer:

1. The correct unit price of a pair = $1.12.

2. The error is taking the unit as 4 units instead of 48 units.

Explanation:

a) Data and Calculations:

Cost of 4 dozen pairs of padded work gloves = $53.76

Each dozen pairs of the padded work gloves = $13.44 ($53.76/4)

Each pair of the padded work gloves = $1.12 ($13.44/12 or $53.76/48)

b) A dozen is made up of 12 units of something. A dozen is an accepted unit of measurement that has persisted since time immemorial. It originated from the practise of counting numbers in 12 instead of the current number system of 10.

User Sevon
by
5.2k points