162k views
5 votes
If 12 gallons of gas costs $25.20, how much is the gas per gallon?

$1.98


$2.05


$2.10


$2.25

User Brygom
by
8.6k points

2 Answers

5 votes
the answer is $2.10 you just had divide

User JJJJ
by
8.4k points
4 votes
Find the unit cost:

$25.20
----------- = $2.10 per gallon (answer)
12 gal
User Mehatab
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.