5.0k views
4 votes
You work for a dress maker and your boss sends you to the fabric store to buy blue fabric she tells you to buy the best deal what's is the best deal

20 yards for $30.00
40 yards for $45.00
50 yards for $70.00
65 yards for $85.00

User Eugeneek
by
8.3k points

1 Answer

4 votes
Given 20 yards for $30.00, unit rate = $30 / 20 yards = $1.5 per yard

Given 40 yards for $45.00, unit rate = $45 / 40 yards = $1.13 per yard

Given 50 yards for $70.00, unit rate = $70 / 50 yards = $1.4 per yard

Given 65 yards for $85.00, unit rate = $85 / 65 yards = $1.31 per yard

The best deal is the cheapest rate which is 40 yard for $45.00
User Raidri
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.