196k views
0 votes
A box of cleaning supplies weighs 15 N. If the box is lifted a distance of 0.60 m, how much work is done?

User Locane
by
5.6k points

2 Answers

4 votes
Work Done = force x displacement. So in this case the 15N is the force (because weight is a force) and 0.60m is the displacement. Therefore 15 x 0.6 = 9 Joules of work done (btw, work done can also be referred to as energy transferred)
User Sebastian Xavier
by
6.8k points
2 votes

Answer:

Work done = 9 Joules

Step-by-step explanation:

Work is done when a force applied to an object causes a displacement. When a force applied to an object causes a distance , work is said to be done . Example A woman pushing a cart in a shopping mall. Work is done because force is applied by the woman and it causes the object(cart) to move a distance. The S.I unit of work is joules.

Work can be represented mathematically as

Work = force × displacement

Force = 15 N

distance = 0.60 m

W = F × d

W = 15 × 0.60

Work done = 9 Joules

Note that weight is a force and is defined as the force exerted on a body.

User Sanjaya R
by
7.2k points