148k views
3 votes
PLEASE HELP ASAP!!! REALLY NEED HELP!

Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49

Choice B: 12 ounces of raisins for $3.69

A: Choice A
B: Choice B
C: The unit rates are equal
D: The unit rates cannot be determined

User Skwashua
by
8.3k points

1 Answer

4 votes
Choice A equals .298 Choice B equals .299166 the answer is the one with the lowest price. It depends do you know if you are supposed to round up when using decimals? otherwise the answer is A.
User PJCHENder
by
8.0k points

No related questions found