menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28 22 oz. $3.99 28 oz. $4.89
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28 22 oz. $3.99 28 oz. $4.89
asked
Jan 1, 2018
91.4k
views
5
votes
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
22 oz. $3.99
28 oz. $4.89
Mathematics
college
Bsalex
asked
by
Bsalex
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
JustJohn
answered
Jan 7, 2018
by
JustJohn
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 24, 2024
6.6k
views
Sam, a cost analyst for Jiffy, observes that when they are producing 700 jars of peanut butter an hour, their marginal cost is 40 cents ($0.40) and their average variable cost is only 45 cents ($0.45).
Logger
asked
Jul 24, 2024
by
Logger
8.7k
points
Advanced Placement (AP)
college
2
answers
0
votes
6.6k
views
asked
Feb 15, 2024
202k
views
In computer animation, a "jiffy" is commonly defined as 1/100 th of a second. Define a function named jiffies_to_seconds that takes the number of "jiffies" as a parameter, and returns the number of seconds.
Lumnezia
asked
Feb 15, 2024
by
Lumnezia
8.8k
points
Computers and Technology
college
1
answer
5
votes
202k
views
asked
Jul 12, 2024
125k
views
In computer animation, a "jiffy" is commonly defined as 1/100th of a second. Define a method named jiffiesToSeconds that takes a float as a parameter, representing the number of "jiffies", and returns
MelleD
asked
Jul 12, 2024
by
MelleD
7.9k
points
Computers and Technology
high-school
2
answers
2
votes
125k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org