73.5k views
5 votes
A 5-lb box of soap powder costs $ 4.65. A 10-lb box of the same powder costs $ 8.90. Which is the better price?

User ItsLex
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

4.65 /5 = 0.93 per pound

8.90 /10 = 0.89 per pound

the 10 pound box is the better price because it is cheaper per pound

User Ali Mousavi
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.