96.1k views
0 votes
one bag of pretzels cost three dollars. five bags of pretzels cost $10.which has the lower unit price

User Cuiqs
by
8.9k points

1 Answer

4 votes
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag
User Lely
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories