147k views
0 votes
Marco predicts he will have $18,750 in expenses for one year of college. He expects to receive $3,450 in grants annually. How much will Marco need to contribute to one semester of his education?

2 Answers

2 votes
7650 would be the ansawer

User Michael Bavin
by
7.6k points
5 votes

Answer:

There are 2 semesters in a year so divide expected expenses for one year college by 2 and also divide annual grants by 2

Expected expenses for one year college $18750/2= $9,375

Annual grants $3450/2 = $1725

$9,375 minus $1,725 = $7,650

Macro will have to contribute $7,650 to one semester of his education

User Joaquim Oliveira
by
6.3k points