12.6k views
5 votes
A text book cost 65.49$ before tax. the tax on the textbook is 6.5%.what is the total cost of the textbook.

1 Answer

2 votes
6.5% tax on $65.49=0.065×65.49=$4.26 To the nearest cent, so add this to 65.49=$69.75.
User David Culbreth
by
7.6k points