168k views
4 votes
Gina bought six containers of yogurt for four dollars how many containers of yogurt could you to buy for $12

User Bengineerd
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
18

you just multiply 6 by 3 because 4 is being multiplied by 3 as well to get $12
User Masuma
by
7.6k points

No related questions found