162k views
0 votes
Estimate the unit rate to the nearest hundredth. $1.19=GRAPE JUICE 12 fl oz. The unit rate is about$_ per fluid ounce.

User Cyrusbehr
by
8.4k points

2 Answers

5 votes
To find the unit rate of a given amount, you have to divide the price by the fluid oz or amount. In this case it is 1.19 / 12. The quotient is 0.0991666667 or (rounded) $0.10.
User Njho
by
8.0k points
7 votes

Answer:

The unit rate is about 10 cents per fluid once of grape of juice.

Explanation:

By given, we know that 12 fl oz of grape juice costs $1.19. We can use the rule of three to find the unit rate.

If 12 fl oz of juice costs $1.19, how much would cost one fluid once of juice.


1floz(\$1.19)/(12floz) \approx \$0.10

Therefore, the unit rate is about 10 cents per fluid once of grape of juice.

User Ankit Ladhania
by
8.5k points