89.2k views
5 votes
At one farmer's market per bag. Which explains how to find the better buy? t, bananas cost $0.80 per pound. At another farmer's market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50

User SPB
by
8.6k points

2 Answers

4 votes
If you buy a banana for $.80per pound it's better than buying the 5 pounds worth of bananas.
if you do .80 +5 pounds, it equals $4.00. This is better than $4.50
User Malthe
by
8.9k points
5 votes
Per bag is the better buy. If a bag costs $0.80 per pound, and at the other market 5 pounds costs $4.50, you multiply $0.80 by 5 and it gives you 4. The difference is $0.50
User Andreas Mueller
by
9.0k points

No related questions found