98.4k views
1 vote
The table below represents the distance a person runs as a function of time:

Time distance meters
x f(x)
10 60
13 78
16 96
19 114

he average rate of change of the function between x = 10 to x = 16 is m/s and represents the person's speed. (3 points)

1 Answer

3 votes
The given data is

x f(x)
---- ------
10 60
13 78
16 96
19 114

f(x) = distance, m
x = time, s

Between x = 10 to x = 16,
f(x) varies by 96 - 60 = 36 m,
x vaires by 16 - 10 = 6 s.

The average speed is
v = (36 m)/(6 s) = 6 m/s.

Answer: 6 m/s

User PeiSong
by
7.9k points