85.9k views
1 vote
At the local grocery store , a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce? Do we divide $3.20 and 16?

User Chude
by
8.0k points

2 Answers

6 votes
You just divide 16 by 3.20 to see the rate
User Sunny Kashyap
by
8.4k points
2 votes
You divide 16 by 3.20 to see the rate
User Ostoura
by
7.7k points

No related questions found