170k views
1 vote
A shop owner buys 5 handbags to sell in his shop. The owner pays $39.75 for each handbag. Later, the owner has to sell the handbags at a loss. If he charges $27.79 for each handbag, what is his total loss for the 5 handbags?

User Gpcz
by
6.6k points

1 Answer

7 votes
To answer this question you would need to solve it like this:
5x39.75=198.75
Then take:
5x27.79=138.95
After you get your answer take both of your answers and subtract them:
198.75-138.95=$59.80
Your answer should be $59.80
User Dezinezync
by
6.8k points