menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Josie bought a soda and 2 candy bars the soda cost $1.10 her bill was $2.40. how much was her candy bar?
asked
Jul 1, 2018
107k
views
0
votes
Josie bought a soda and 2 candy bars the soda cost $1.10 her bill was $2.40. how much was her candy bar?
Chemistry
middle-school
BWlrYWphdWhvbmVu
asked
by
BWlrYWphdWhvbmVu
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
2.40 - 1.10 = 1.30
1.30/2 = 0.65
The candy bar cost 65 cents.
Aaron Yordanyan
answered
Jul 4, 2018
by
Aaron Yordanyan
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
2.4-1.1 = 1.3
1.3/2 = .65 per bar
Tua Tara
answered
Jul 5, 2018
by
Tua Tara
6.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.6m
questions
10.2m
answers
Other Questions
Compare and contrast an electric generator and a battery??
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types? *c2h4+h2o *c3h8 + hcl *c2h2+br2 *c4h10+br2 *c3h6+br2
As an object’s temperature increases, the ____________________ at which it radiates energy increases.
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
What is the evidence of a chemical reaction when the fireworks go off
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org