107k views
0 votes
Josie bought a soda and 2 candy bars the soda cost $1.10 her bill was $2.40. how much was her candy bar?

2 Answers

4 votes
2.40 - 1.10 = 1.30
1.30/2 = 0.65
The candy bar cost 65 cents.
User Aaron Yordanyan
by
7.4k points
5 votes
2.4-1.1 = 1.3
1.3/2 = .65 per bar
User Tua Tara
by
6.5k points