menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Josie bought a soda and 2 candy bars the soda cost $1.10 her bill was $2.40. how much was her candy bar?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Josie bought a soda and 2 candy bars the soda cost $1.10 her bill was $2.40. how much was her candy bar?
asked
Jul 1, 2018
107k
views
0
votes
Josie bought a soda and 2 candy bars the soda cost $1.10 her bill was $2.40. how much was her candy bar?
Chemistry
middle-school
BWlrYWphdWhvbmVu
asked
by
BWlrYWphdWhvbmVu
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
2.40 - 1.10 = 1.30
1.30/2 = 0.65
The candy bar cost 65 cents.
Aaron Yordanyan
answered
Jul 4, 2018
by
Aaron Yordanyan
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
2.4-1.1 = 1.3
1.3/2 = .65 per bar
Tua Tara
answered
Jul 5, 2018
by
Tua Tara
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 24, 2021
73.2k
views
Josie bought a soda and 4 candy bars. The soda cost $0.95. Her total bill was $3.15. How much was each candy bar? Define the variable, create an equation using that variable, and solve using inverses.
Ray Toal
asked
Feb 24, 2021
by
Ray Toal
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
73.2k
views
asked
Mar 12, 2022
209k
views
Josie bought a soda and 2 candy bars. The soda costs $1.10. Her total bill was $2.40. How much was each candy bar
Allanah Fowler
asked
Mar 12, 2022
by
Allanah Fowler
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
209k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
As an object’s temperature increases, the ____________________ at which it radiates energy increases.
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
What is the evidence of a chemical reaction when the fireworks go off
Which of the following statements does not describe a physical property of a piece of chalk A. Chalk is solid B.chalk can be broken into pieces C. Chalk is white D. Chalk will bubble in vinegar
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org